Tuna Tabldot Rotating Header Image

Hazır Yemek Menüleri

Herhangi bir hazır yemek firmasında, yüzlerce çeşit yiyecek arasından bir menü oluşturmanız mümkündür. Nasıl bir menü oluşturacağınıza karar vermeniz zor olabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel bir firmayla çalışıyorsanız, firma size önerilerde bulunabilir ve işinizi kolaylaştırabilir.

İyi bir planlamayla her türlü organizasyon ya da tabldot menü oluşturulmasında başarılı bir sonuca ulaşmanız kolay olacaktır. İlk olarak bazı konuları belirlemeniz gerekiyor. Kaç kişi için hazır yemek servisi alınacak, yemekler sizin mekânınızda mı yoksa yemek firmasında mı hazırlanacak, kaç çeşit menü olacak ve yemek servisi verilecek kişiler arasında özel diyet menüsü servis edilecek kişiler var mı?

Personel için hazır yemek menüsü oluştururken gıdaların besin değerleri de göz önünde tutulmalıdır. Tabldot yemek menülerinde yemekler çok ağır olmamalı, kişilerin günlük kalori, protein, karbonhidrat ihtiyacı düşünülerek hem sağlıklı hem de enerji verecek biçimde yemek seçimi yapılmalıdır.

İşletmelerde öğle yemeğinde rastlayacağımız standart tabldot menüsünde çorba, etli ya da sebzeli ana yemek, pilav veya makarnanın yanı sıra tatlı, salata ya da yoğurt bulunabilir. Her işletme kendi yapısına göre menüler seçer. Bu menüler aylık olarak hazırlanır. Bir ay boyunca hangi gün hangi yemeğin çıkacağı bellidir.

Fabrika çalışanları için yüksek kalorili yiyecekler, okul yemekhanelerine çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik edici yiyecekler seçilmelidir. Günün her öğünü gibi öğle yemeği de beslenmede önemli bir yer tutar. Personel için motivasyon sağlayıcı, lezzetli ve sağlıklı hazır yemek menüleri oluşturmak verim artırıcı olacaktır.

İş yerleri dışında davet ve organizasyonlar için oluşturulan hazır yemek menüleri ise daha farklıdır. Konukların hem gözünü hem karnını doyuracak şekilde, sunumun ve lezzetin iyice öne çıktığı farklı menüler tercih edilir. Kimi organizasyonlarda dünya mutfaklarından örnekler, et, balık ya da tavukla yapılan seçmeli menüler, özel tatlılar yer alır.

Daha samimi bir ortam yaratmak ve davetlilerin rahat bir ortamda yemek almalarını sağlamak için açık büfe hazır yemek menüleri de oluşturulabilir. Daha resmi ve kalabalık kutlamalarda davetliler masalarında oturarak kendilerine yemek servis edilmesini beklerler.

Hazır yemek menüleri şirket pikniklerinde, kokteyllerde, nişan ya da doğum günü yemeklerinde davet sahiplerinin arzusuna göre çok çeşitli biçimlerde hazırlanabilir. Nasıl bir ortam tasarladığınız, kaç davetli beklediğinizi ve beğenilerinizi hazır yemek şirketine ne kadar doğru anlatırsanız, misafirlerinize sunduklarınız da o kadar uygun olacaktır.

Comments are closed.

Tuna Catering Hizmetleri